Montessori mobili mazuļiem

Jāsaka gan, ka vārds "mobils" lielākajai daļai neasociējas ar mazuļu pasaules apguves iespēju, bet Montessori pasaulē vārds "mobils" ir plaši pazīstams ar citu nozīmi kā ierasts. Latviešu valodas leksikā šādi mobili visbiežāk tiek saukti par karuseļiem, un šoreiz tieši par Montessori mobiliem/karuseļiem - kas tie ir.

Ņemot vērā Montessori principus, tieši pareizi un uzmanīgi izvēlēts mobils-karuselītis ir svarīga daļa no jaundzimušā bērniņa apkārtējās vides, un kā mēs zinām, Montessori pedagoģija ir PAR bērnam piemērotu un iekārtotu vidi visos vecuma posmos, arī tikko dzimušajiem bērniņiem. Tieši paši pirmie mobili/karuseļi ir piemēroti zīdainim, kurš nespēj vēl mērķtiecīgi satvert. Tie tiek iekarināti virs zīdaiņa neaizsniedzamā augstumā, bet pietiekami zemu, lai bērns spēj to saredzēt un koncentrēt savu skatienu. Pēc tam, kad bērniņš spēj satvert, viņam tiek piedāvāti mobili, kuri ir paredzēti satveršanai, kustināšanai, vilkšanai. 

 

Galvenie mērķi mobilu pielietošanai:

 • veicināt redzes saasinājuma un koncentrēšanās spējas,
 • piedāvāt jaunu vizuālo pieredzi,
 • sniegt kinētisko informāciju,
 • attīstīt estētisko sajūtu.

 

Mobili/karuseļi ir gana daudz un dažādi, bet bildē redzami paši populārākie:

1. Munari mobils (3-6 nedēļas). Klasisks, melnbalts mobils/karuselis, kurš bērniņam tiek piedāvāts kā viens no pirmajiem. Munari mobils ir īpaši pievilcīgs zīdainim 3-6 nedēļu vecuma posmā, jo neapzināti zīdainis izvēlas skatīties uz spilgta kontrasta elementiem (balts-melns).

2. Sešskaldņu mobils (5-8 nedēļas). Bērniņam tiek piedāvāts kā otrais mobils/karuselis. Tas ir vienkāršs un estētisks. Atstarojošs sešskaldņu papīrs rada interesantu gaismas spēli, kas piesaista bērna uzmanību un trenē acs fokusu.

3. Gobbi mobils (7-10 nedēļas). Viens no populārākajiem mobiliem/karuseļiem, tiek piedāvāts kā trešais. Tas tiek piedāvāts zīdainim vecumā no 7. līdz 10. nedēļai, šajā vecumā zīdainim redze ir pietiekami attīstīta, lai atšķirtu nokrāsu un toņu pārejas. Bumbiņas atrodas 45 grādu leņķī, kas trenē zīdaiņa fokusēšanas spējas. Mobils sastāv no 5 bumbiņām, katra bumbiņa savā nokrāsā, pāreja ir no gaišās uz tumšo bumbiņu.

4. Dejotāju mobils (8-12 nedēļas). Mobils imitē dejojošu cilvēku figūras, un tiek piedāvāts zīdainim pirmajos trīs dzīves mēnešos. Atstarojošais papīrs rada interesantu gaismas spēli, kas piesaista bērna uzmanību un trenē acs fokusu, attīsta zīdaiņa dziļuma un perspektīvas sajūtu, kā arī prasmi koncentrēties uz kustīgiem objektiem. Abstraktās dejotāju figūras, gaismas vizuļošana un graciozas kustības piesaista zīdaiņa uzmanību.

5. Tauriņu mobils (10-16 nedēļas). Tauriņu mobils ir vienkāršs un izsmalcināts veids, kā piesaistīt zīdaiņa uzmanību un palīdzēt ieskatīties tauriņu spārnos. Montessori pedagogi uzsver, ka mobiliem, kas attēlo dzīvo dabu, jātuvinās īstenībai un attēlam jābūt reālistiskam, tāpēc bieži vien tiek izmantoti gan putnu, gan tauriņu, gan zivju motīvi.

6. Zvaniņš (12-16 nedēļas). Zvaniņš, kurš iekarināts auduma lentē ir jānovieto bērnam aizsniedzamā augstumā, jo to nepieciešams aizsniegt, lai, pakustinot zvaniņu, rastos skaņa. 

7. Koka riņķis (12-16 nedēļas). Koka riņķis, kurš iekarināts auduma lentē ir jānovieto bērnam aizsniedzamā augstumā, jo to nepieciešams aizsniegt.

Kopumā mobili ir daudz un dažādi, šeit minētie ir tikai daži. Lai izveidotu mobilu, jāatceras galvenie principi: tajā nevajadzētu būt vairāk kā pieciem objektiem un tiem jābūt pēc iespējas reālistiskiem - ja tie ir tauriņi, tiem maksimāli jāizskatās pēc īstiem tauriņiem; ja tie ir putni, tiem maksimāli jāizskatās pēc īstiem putniem. Mobilus/karuseļus vajadzētu mainīt ik nedēļu, lai saglabātu bērnā interesi. Tāpat ir ieteicams jau iepriekš iepazītus mobilus iepriekšējā vecuma posmā, piedāvāt bērnam arī vēlāk, jo tos bērns vēlāk atklāj ar jaunu entuziasmu un interesi.

 

Jāpiebilst, ka mobili/karuseļi ir ļoti vienkārši pagatavojami pašu spēkiem mājas apstākļos.

 

Izmantotā informācija: Little Red Farm

Foto no interneta resursiem

Write a comment

Comments: 3
 • #1

  Coy Kovacich (Thursday, 02 February 2017 13:10)


  Hey there are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 • #2

  Belle Wertz (Friday, 03 February 2017 03:41)


  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don't know why I cannot join it. Is there anyone else having identical RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 • #3

  Zenobia Mullins (Sunday, 05 February 2017 22:37)


  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how can we communicate?